ONLAR DA VİLLAKENTLİ OLDU

6 Eylül 2014, Cumartesi

Villa sayısı 41 geçti

6 Eylül 2014, Cumartesi

Cafe Villa Açıldı

1 Haziran 2014, Pazar

ANKET

Zara Villa Kent'e hizmet verecek olan faytonun adı sizce ne olmalı?
Balımbüs
Düldül
Faytonbüs
Fırtına
Karagül
KentTurizm
Keyf-i Zara
Küheylanbüs
Medreselim
Rüzgar
Villa Fayton
Yaylanbüs
Yiğidobüs
Zara Ekspress
Zarabüs
Zararay
YENİ İSİM ÖNERİN...
 
Zara Gelişiyor

 

 

ZARA GELİŞİYORÖzellikle 1960 yıllarda başlayıp 1980’li yıllarda iyice artan göç sebebiyle ilçemiz Zara Türkiye’de en fazla göç veren ilçeler arasında yer almış.
Fakat bu göç vermenin birçok olumsuz yanı ile birlikte bir de iyi yanı oluşmuş. O yıllarda göç eden hemşerilerimizin birçoğu iş adamı sıfatı kazanarak ülkemizin üretimi ve istihdamına önemli katkıda bulunmuşlar.
Ali Kızıltuğ türküsünü değişecek;
İşte bu hemşerilerimizin ekonomik durumlarını düzeltmeleri özellikle 2000’li yıllarda hızlanan geri dönüş her geçen gün köylerimizi birer tatil köyüne dönüştürmeye başlamış. Ali kızıltuğ’un bir ev burda bir ev karşıda kalmış, Helen bakın bizim komşular ne olmuş türküsüne yeni bir alternatif yazması gerekiyor gibi.
Çünkü son yıllarda köylerimizin birçoğunda görsel ve estetik binalar yapılmaya başlandı. İlçe yetkililerinin verdiği bilgiye göre köylerimize her yıl artan bir hızla yeni yeni villalar, hatta toplu konutlar yapılıyor. Yani köylerimiz birer tatil köyüne dönüşüyor.
Gelelim ilçemiz Zara’ya bir zamanlar yüzlerce bürokrat, doktor vs. yetiştirirken son yıllarda eğitimdeki kalitenin düşmesi ile bu oran oldukça düşmüştü.
Zara orta Anadolu’nun eğitim şehri oluyor.
İşte tam o sırada 1998 yılında hayırsever hemşehrimiz Ahmet Çuhadaroğlu Zara’ya bir meslek yüksek okulu kazandırdı. Ardından da yine bir başka hayırsever hemşerimiz Veysel Dursun bir yurt kazandırdı.
Ve geliyoruz. 2009 yılına bu hemşerilerimizin yaktığı meşale 2009 yılında özellikle de Ulaştırma Bakanlığı müsteşarlık görevini yürüten çalışkan ve başarılı hemşerimiz Habip Soluk’un girişimleri ile bakın Zara’da neler oldu.
1- Bir Anadolu lisesi ve 300 kişilik yurt (inşaatı bitti ve eğitim başladı)
2- Bir öğretmen Anadolu lisesi 300 kişilik yurt ve öğretmen lojmonları (eğitim başladı inşatlar bitmek üzere.)
3- Üniversitemiz için 600 kişilik öğrenci yurdu inşaatı bitmek üzere
yine Zara Habip beyin katkıları ile tabiri caiz ise yeniden inşaa ediliyor. başlamak üzere olan yenilikler hükümet konağı, adliye sarayı, ütük zara arasındaki yonu genişletilmesi, Zara Tekke yolunun asfaltlanarak çift şeride dönüşmesi proje aşamasın da olan yeni hastane binası, sağlık meslek lisesi, çevre yolunun yeniden düzenlenmesi.
ve hepsinden önemlisi Yüksek Hızlı Tren evet 2015 yılında istanbul Sivas seferleri başlayacak olan projenin devamının Zara'dan geçmesi kesinleşti gibi.

Veeee yapımını Zaralı sanayici ve işadamları derneğinin üstlendiği yine sevgili Habip beyin desteği ile Yökten izni çıkartılan 2000 bin kişinin eğitim göreceği 4 yıllık üniversitemiz.2. yılını dolduruyor.
Yani kısaca Zara bir kaç yıla kadar orta Anadolu’nun eğitim şehri olma yolunda adım adım yol alıyor.
Tatil anlayışı değişiyor.
Tatil denince akla deniz ve kum akla gelirdi.
yeni nesil artık bu anlayışı savunmuyor. Toplumdaki eğitim oranı yükseldikçe tatilin deniz kumdan ibaret olmadığı tam tersi oksijen ve temiz havanın yoğun olduğu Anadolunun yaylaları ve ilçeleri son yıllarda önemli derecede bu tatil anlayışından pay almaya başladı. Ve 15 gün kalma ile başlayan bu yörelerde kalma süresi her geçen gün artmaya hatta özellikle de emekli kesimi bu süreyi 7, 8 aya çıkardı bile.
Bu konuda en şanslı ilçelerden birisi olan Zara ise dışarıya verdiği 300 bin civarında göçten nasibini alacak gibi gözüküyor.
çünkü Sivas’ta havalanının her geçen gün gelişmesi, yapımına başlanan hızlı tren ile kısa bir zaman sonra istanbul’dan sivas’a yolculuğun 4 saat 45 dak. inecek olması Zara’yı gelişime ve değişime biraz daha yakın kılıyor